Infocentrum – Vodné dielo Gabčíkovo


Adresa a kontaktné údaje

Vodné dielo - Gabčíkovo, 930 05

Gabčíkovo, slovensko

infocentrum@vvb.sk

Ďalej na webovú stránku


Otváracie hodiny

PondelokZatvorené
Utorok09:00-16:00
Streda09:00-16:00
Štvrtok09:00-16:00
Piatok09:00-16:00
Sobota09:00-16:00
NedeľaZatvorené

Zdielanie stránky

footer twitter icon email share icon footer facebook icon
  • Vodohospodárska výstavba, š. p. otvára 27.6.2023 moderné Infocentrum na Vodnom diele Gabčíkovo, ktoré integruje záujem o zvýšenie povedomia širokej verejnosti o environmentálnych témach spoločne s ich interaktívnou prezentáciou. Infocentrum sme navrhli po vzore podobných projektov, ktoré poznáme z Európy a inšpirovali sme sa aj väčším projektom Energolandu v Mochovciach. Infocentrum približuje vodné dielo a environmentálne témy pútavou a hravou formou vhodnou aj pre najmenších návštevníkov, predstavuje zázemie pre širokú škálu návštevníkov a na jednom mieste poskytuje zaujímavé, nielen technické, informácie o tejto výnimočnej lokalite, o vode a prírode, ale aj o výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov. Zároveň Infocentrum rozširuje súčasné možnosti sprístupnenia Vodného diela Gabčíkovo pre verejnosť. K dispozícii je vyhliadka na plavebné komory z vonkajšej časti riadiacej veže, panoramatická vyhliadka na dielo zo strechy Infocentra, presklená vyhliadka nad výjazdom z ľavej plavebnej komory a najmä je prístupná návštevnícka miestnosť priamo vo vodnej elektrárni.

 

  • Hlavnou činnosťou Infocentra je podporiť environmentálne a energetické vzdelávanie verejnosti, informovať o dôležitých a zaujímavých informáciách o vode a vodnom diele a priblížiť vodné dielo a problematiku výroby elektrickej energie obnoviteľných zdrojov hravou formou pre najmenších. Návštevníci Infocentra nájdu v jeho priestoroch interaktívne panely, ktoré s použitím najmodernejších technológií ako sú holografická projekcia, 3D virtuálna prehliadka, dotykové informačné obrazovky a digitálne hry pre najmenších (simulátor operátora plavebných komôr, návrh zdrojov elektriny z obnoviteľných zdrojov pre mestá) ukazujú ako funguje Sústava Vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. Filmy o Vodnom diele Gabčíkovo si môžu návštevníci pozrieť v auditóriu.

 

  • Interaktívne panely a filmy sú uvedené v štyroch jazykových mutáciách, a to v jazyku slovenskom, maďarskom, nemeckom a anglickom. Ďalej Infocentrum zabezpečuje celoročné exkurzie na VE Gabčíkovo a VE Žilina. Organizované skupiny, školy a verejnosť, si môžu vybrať z dvoch okruhov, malý a veľký okruh. Malý okruh je realizovaný len v priestoroch Infocentra a v auditóriu. V prípade VD Žilina je malý okruh realizovaný v priestore zasadačky, hlavnej haly strojovne a vonkajších priestoroch (vtoky a výtoky). Tento okruh je vhodný pre žiakov prvého stupňa ZŠ, prípadne staršie osoby. Veľký okruh exkurzie je realizovaný v priestoroch Infocentra, auditória v strojovni VE Gabčíkovo a na výtokoch vodnej elektrárne a je vhodný pre žiakov druhého stupňa ZŠ, študentov SŠ a VŠ a dospelú verejnosť. Odborné výklady sú zabezpečené v slovenskom a maďarskom jazyku. O exkurziu je možné požiadať emailom na infocentrum@vvb.sk.