Cyklotúra Szigetköz-Žitný ostrov

Cyklovýlet

Ťažkosť

Ťažké

Vzdialenosť a perióda

228 km / 16:00


Zdielanie stránky

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

Ak túžite po serióznejšej výzve, a ste priaznivcami aktívneho odpočinku, táto túra je akoby ušitá na Vás. 3 dni na bicykloch, za ktoré obídete takmer celé okolie Szigetköz-Žitný ostrov. Trasa je rozmanitá, pretože cesta vedie aj cez mestá, dediny, ale aj cez ozajstnú podunajskú prírodu. Je to cyklotúra bohatá na atrakcie, kultúrne a prírodné hodnoty, ktorá sa odporúča najmä skúseným cyklistom. Bohatstvo Szigetköz-Žitný ostrov čaká na Vás, aby ste ho objavili.


Z Mosonmagyaróvár do Komáromu sa v Maďarsku dostaneme severnou trasou EuroVelo 6 cez obce, a mestá, ako Győr, Gönyű, Nagyszentjános a Ács, ktoré poskytujú možnosť na odpočinok a doplnenie zásob. V meste Komárom je možnosť výberu z mnohých ubytovaní na oboch brehoch Dunaja.
Druhý deň sa popri Váhu, najdlhšej rieke Slovenska, dostávame do mesta Kolárovo (ktoré je zaslúžene známe tu sa nachádzajúcim vodným mlynom), potom, popri ohyboch rieky Malého Dunaja v objatí žitnoostrovskej prírody, sa dostávame do Topoľníkov. Tu, po krátkom odpočinku, sa na cyklotrase spájajúcej okolité obce dostávame do Dunajskej Stredy, dotýkajúc sa pôvabných dedín, ako sú Trhová Hradská, Ohrady, Veľké a Malé Dvorníky. Dunajská Streda, ako kúpeľné mesto, poskytuje skvelú príležitosť na relaxovanie po únavnej túre, respektíve návštevníkom mesta ponúka množstvo ubytovaní a reštaurácií.
Tretí, zároveň posledný deň túry vychádza z Dunajskej Stredy, niektoré úseky je možné absolvovať na cyklotrase, avšak jednotlivé úseky vedú pozdĺž ciest s nízkou intenzitou premávky, ktorá si vyžaduje opatrnosť a primerané „vybavenie”. Druhá etapa túry vedie cyklistu do cieľa cez mnohé obce, avšak na tretí deň ešte pridáme. Opúšťajúc Veľké Dvorníky, sa vydávame smerom k Blažovu, potom nasleduje Povoda, Vrakúň, Kostolné Kračany, Kynceľove Kračany, Jurová, Trstená na Ostrove (kde sa znovu napájame na cyklotrasu Euro Velo 6) a Kyselica, kde prechádzame cez Dunaj kompou, aby sme prišli do obce Vojka nad Dunajom. Z Vojky šliapeme pozdĺž Dunaja, cez Dobrohošť smerom k Čunovu, potom pri Rajke prechádzame maďarsko-slovenskými hranicami a cez Bezenye prichádzame do Mosonmagyaróvár, uzatvárajúc tak našu cyklotúru.