Božie cesty – Sakrálne pamiatky Žitného ostrova

Cyklovýlet

Ťažkosť

Ľahké

Vzdialenosť a perióda

33 km / 02:00


Zdielanie stránky

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

Kostoly Žitného ostrova, miesta kde nájde pokoj telo aj duša. Nezáleží, či prídeš ako pútnik alebo turista s určitosťou ťa tieto miesta obohatia. Spoznaj ich z blízka, dovoľ aby sa ťa sväté miesta dotkli.

https://www.cultractive.eu/tura/59/adatlap


Nástenné maľby z prelomu 13.-14 storočia, respektíve na konci 14 storočia boli nájdené vo svätyni a na severnej stene lode v rokoch 1979-81, a neskôr reštaurované. Výnimočné je vyobrazenie Sv. Ladislava na severnej stene. Šikmú, ihlanovú vežu zdobia gotické veže. Veža sa kvôli záplavám mierne naklonila.
Hovoríme o jednom z najstarších a najkrajších gotických kostolov na Žitnom ostrove. Kostol bol pôvodne postavený v tretej štvrtine 13. storočia v neskororománskom slohu. Je pravdepodobné, že kostol slúžil aj ako miestna pevnosť, a aby lepšie slúžil tomuto účelu, časom pribudli lode a veža, z ktorej mohli lepšie pozorovať pohyb nepriateľa, nebezpečenstvo požiaru a povodne. V priebehu storočí bol kostol niekoľkokrát prestavaný. V 15. storočí bol prestavaný v gotickom štýle a zdobia ho dobové fresky. Koncom 18. storočia, keď bol dokončený nový kostolný komplex, ho dostali členovia reformovanej cirkvi. Pri kostole 12.-13. boli objavené základy karnerovej kaplnky (kostnica) zo 16. storočia.
Františkánsky kostol zasvätený svätému Antonovi Paduánskemu bol postavený v roku 1677. Na jeho oltári stál obraz Presvätej Bohorodičky, ktorá preliala krv. Obraz namaľoval mladý bubeník Márton Liszkay z vďačnosti v roku 1705. Obraz milosti medzi 19. júnom a 23. júnom 1715 štyrikrát slzil krvavé slzy. Odvtedy je pútnickým miestom obyvateľov Žitného ostrova.
Rímskokatolícky kostol bol postavený v roku 1778 v barokovo-klasicistickom štýle na mieste a z prvkov starodávneho gotického kostola. V kostole je uložená aj relikvia Blahoslaveného Lászlóa Batthyány-Strattmann, známeho ako lekár chudobných, ktorý v detstve trávil v obci letné prázdniny po tom, čo kaštieľ v Hornom Bare sa stal majetkom rodiny v roku 1882. Veriaci môžu pomodliť pred relikviou umiestnenou na oltári svätého Jozefa.
Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie bol postavený v roku 1778 v klasicistickom slohu s využitím časti bývalého kostola. Dnešnú podobu získal prestavbou v roku 1927. Kostol je pútnickým miestom.