Cyklotúra Mosonmagyaróvár – Rusovce

Cyklovýlet

Ťažkosť

Ľahké

Vzdialenosť a perióda

55 km / 03:41


Zdielanie stránky

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

Túžite po cyklotúre, ktorá nie je len o monotónnom šliapaní a tachometri, ale je bohatá na atrakcie? Túto túru sme vymysleli pre Vás, keďže trasa vedie cez mestá, dediny a lesy, môžete vidieť kaštiele, kostoly, staroveké ruiny, a môžete vychutnávať prírodu Szigetköz a Dunaja. Ak neveríte, že toto nesmierne množstvo atrakcií sa vmestí do jednej trasy, naštartujte svoj bike a vyskúšajte našu túru.


Centrum „tisícročnej Mošonskej župy” poskytuje celoročnú ponuku pre sem prichádzajúcich turistov, vďaka jej prírodnému a kultúrnemu charakteru. V súčasnosti do mesta láka turistov najmä termálna voda, ale táto obec v Szigetköz netrpí nedostatkom ani kultúrnych a historických atrakcií.
Obec nachádzajúca sa v blízkosti slovensko-maďarských hraníc je kvôli blízkosti cyklotrasy EuroVelo 6 známe oddychové miesto vo svete cyklistov. K obci vedie cesta cez obec Feketeerdő, ktoré je ideálnym miestom na odpočinok na už zdolanej ceste. Sem prichádzajúcim návštevníkom odporúčame Kiserdei sétány (Chodník v Kiserdő) a náučný chodník, respektíve rozostavanú priehradu.
Táto obec susedí so Slovenskom so severnej strany, s Rakúskom zo západnej strany. Tu sa dostávame na už spomenutú cyklotrasu EuroVelo 6 a prekračujeme maďarsko-slovenské hranice. V blízkosti obce sa nachádza sochárske múzeum pripomínajúce bývalú železnú oponu, ktorá značila Trojmedzie.
Obec ležiaca najbližšie k maďarsko-slovenským hraniciam je známa najmä jej prírodnými (vodnými) atrakciami. Neďaleko obce sa nachádza ornitologická pozorovacia veža, a „Čunovské jazerá” prístupné na bicykloch poskytujú dokonalé prostredie na obdivovanie tu žijúceho vtáctva a úchvatnej podunajskej prírody. A milovníci kultúry si môžu pozrieť múzeum Danubiana Meulensteen Art, ktoré sa nachádza len 5 km od Čunova.
Niekdajšia samostatná obec je dnes už súčasťou Bratislavy, jej najznámejším symbolom je Kaštieľ Zichy s parkom. Kaštieľ potrebuje renováciu, ktorú slovenská vláda a magistrát Bratislavy plánuje realizovať v blízkej budúcnosti. Taktiež v Rusovciach sa nachádza vonkajšia výstava pod názvom Museum Ancient Gerulata, ktorá predstavuje dobu rímsku. Neďaleko výstavy sa nachádza náučný chodník, ktorý predstavuje okolitú prírodu. Vynikajúcu príležitosť na zahnanie únavy poskytuje kaviareň Sankt Vitus Kaffe, ktorá vznikla znovuzrodením bývalého kostola postaveného v románskom štýle.
Do východiskového bodu, t. j. do Mosonmagyaróvár, vedie cyklotrasa EuroVelo 6 cez obce Čunovo, Rajka a Bezenye.