Cyklotúra Veľký Lél – Zemianska Olča

Cyklovýlet

Ťažkosť

Stredné

Vzdialenosť a perióda

47 km / 03:00


Zdielanie stránky

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

Cyklotúra Veľký Lél – Zemiansla Olča


Ekofarma Ostrov sa nachádza neďaleko Komárna ponúka návštevníkom ubytovanie, ako aj rôzne programy v prostredí Veľkolélskeho ostrova. Miesto, ktoré samo o sebe ponúka viacdňový program, sme označili prvou destináciou našej cyklotúry, kde je možnosť pozorovania vtáctva a obhliadky miesta s odborným sprievodom.
Rozhľadňa postavená v rámci projektu „Vyčistime spoločne breh Dunaja!“ ponúka nádherný výhľad na prírodu obklopujúcu Veľké Kosihy, ako aj na Dunajské Luhy v blízkosti obce, ktoré je chránenou oblasťou a poskytuje domov množstvu druhov vtáctva.
V blízkosti obce sa nachádza mŕtve rameno v tvare podkovy, ktoré vzniklo v roku 1899 pretrhnutím hrádze. Hoci škody spôsobené záplavou boli nevyčísliteľné, tu vytvorený ekosystém je neoceniteľný, nakoľko poskytuje domov veľkému množstvu druhov fauny a flóry. Jedna z najhodnotnejších chránených oblastí Strednej Európy je vhodná aj na prijímanie turistov, keďže zvedavcov čaká (okrem obdobia hniezdenia) náučný chodník, ktorým sa dostávame do tesnej blízkosti prírody. Ak si zvolíte túto túru a prechádzate Číčovom, v žiadnom prípade nevynechajte kaštieľ a park Zichy-Kálnoky.
Naturpark Podunajsko vzniklo v záujme zachovania prírodného a kultúrneho dedičstva regiónu, ako aj využitia vidieckeho rozvoja, na environmentálnu výchovu, a rozvoja „mäkkého“ turizmu s podporou regiónu. V stredisku environmentálnej výchovy (SEV) SAŽP Dropie čaká návštevníkov mnoho zaujímavostí: altánok s trstinovou strechou, pocitový chodník, živé vŕbové stavby, vtáčia pozorovateľňa a lanová dráha. V stredisku sa usporadúvajú stále programy, aby návštevníci lepšie spoznali a chápali očarujúci región Žitného ostrova.