Komárno – Dunajská Streda cyklotúra

Cyklovýlet

Ťažkosť

Stredné

Vzdialenosť a perióda

60 km / 04:00


Zdielanie stránky

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

Cyklotúra Komárno – Dunajská streda bola inšpirovaná obvyklou trasou herca Tomáša Gála, ktorý získal ocenenie Dosky a Jászai Mari a je riaditeľom Divadla Jókaiho (Komárno).  Keď chceš vyskúšať, koľko sily má herec, nasadni na bicykel a prejdi si túto trasu. Okrem fyzickej náročnosti ťa čakajú pozoruhodnosti Kolárova, Komárna a Dunajskej Stredy.

https://www.cultractive.eu/tura/115/adatlap


Divadlo Jókaiho v Komárne je jedným z dvoch maďarských (kamenných) divadiel na Slovensku, preto zohráva významnú úlohu v kultúre Maďarov žijúcich na Slovensku. Dunajom rozdelené mesto má bohatú historickú minulosť, preto sa mimo budovy divadla oplatí nahliadnuť do systému opevnenia, ktorého súčasťou je neogotický dôstojnícky pavilón a historická budova radnice na námestí Klapku.
Lodný mlyn v Kolárove, postavený v roku 1983, dnes funguje ako mlynské múzeum. Múzeum je prístupné cez najdlhší krytý drevený most v Európe. V tesnej blízkosti mlyna na návštevníkov čaká zoologická záhrada s domácimi zvieratami.
Cyklistický chodník v obci spája obec s mestom Dunajská streda cez Trhovú Hradskú a Ohrady. Na hranici obce Topoľníky sa nachádza sútok (sútok Klátovského ramena a Malého Dunaja), ktorý je súčasťou prírodnej rezervácie Malý Dunaj, poskytuje návštevníkovi nezabudnuteľný zážitok. Termálne kúpalisko v bezprostrednej blízkosti tohto areálu čaká každého každoročne od mája do septembra.
Ďalšou zastávkou cyklotúry je dedinka Žitného ostrova, ktorú počas náborovej cesty v revolučnom roku 1848 navštívil aj Lajos Kossuth. Keďže Trhová Hradská leží na brehu Malého Dunaja a Klátovského-ramena, poskytuje dokonalé miesto na oddych od únavy z cyklistickej túry, kde sa môžeme rozhodnúť, kade pokračovať v lone prírody. Účastníkom zájazdu odporúčame navštíviť úsek rieky, ktorú domáci nazývajú „jazero Lábi“ a radi tu trávia voľný čas.
Obec Ohady je jednou z mála žitnoostrovských obcí, ktorej pravdepodobný vznik sa datuje do obdobia maďarských výbojov. Hranicu obce pretína rameno Malého Dunaja (Klátovské-rameno), pozdĺž ktorého je krásny výhľad. Obec ponúka dobré miesto na krátku prestávku, načerpanie síl a osvieženie sa formou jedla a pitia, aby ste mohli pokračovať v jazde na bicykli s novým elánom.
Malé Dvorníky je obec, kam účastníci túry prichádzajú cez obec Veľké Dvorníky, je to posledná zastávka pred cieľom v Dunajskej Strede. História obce siaha až do 7. storočia, pri archeologickom výskume sa tu našli aj avarské a keltské predmety (v súčasnosti vystavené v Žitnoostrovskom múzeu v Dunajskej Strede ). Na kopci pri kostole sa nachádza aj Lurdská jaskyňa so sochou Bernadetty, ktorej sa údajne objavila v meste Lourdes vo Francúzsku Panna Mária.
Poslednou zastávkou túry je Dunajská Streda, preslávené termálnymi kúpeľmi a futbalovým mužstvom, ktoré na návštevníkov čaká s množstvom turistických atrakcií, ako napr. Kostol sv. Juraja, Žitnoostrovské múzeum, Vermesova vila. Okrem historických zaujímavostí ponúka mesto aj skvelé možnosti trávenia voľného času a zábavy, ako aj množstvo vynikajúcich reštaurácií a kaviarní. Mesto Dunajská streda sa nachádza v srdci Žitného ostrova a je obľúbenou turistickou destináciou, takže tí, ktorí chcú v meste stráviť noc, si môžu vybrať z rôznych ubytovacích zariadení.