Komárom – Dunaszerdahely kerékpártúra

Kerékpártúra

Nehézség

Közepes

Távolság és időtartam

60 km / 04:00


Megosztás

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

Gál Tamás. Jászai Mari-díjas színész, egyszemélyes „társulat” és a Komáromi Jókai Színház igazgatója. A Komárom-Dunaszerdahely biciklitúra az ő általa rendszeresen megtett Komárom/Hetény-Vásárút táv tovább gondolásával született. Ha ki szeretnéd próbálni, hogy milyen erőnlétre van szüksége egy színésznek, pattanj a bringádra és tekerd le az általunk kínált túrát. Fizikai megpróbáltatáson kívül a túra megállói remek lehetőséget nyújtanak, hogy megtekintsd egyebek mellett Komárom, Gúta, Dunaszerdahely nevezetességeit, és belekóstolj a Kis-Dunát körülvevő természetbe is.

https://www.cultractive.eu/tura/115/adatlap


A komáromi Jókai Színház egyike a két szlovákiai magyar (kő)színháznak, így fontos szerepet tölt be a felvidéki kultúrában. A Duna által elválasztott város gazdag történelmi múlttal rendelkezik, így a színház épületén kívül érdemes szemügyre venni az erődrendszert, melynek része a neogótikus stílusban épült tiszti pavilon, valamint a városháza történelmi épületét, amelyet a Klapka György téren találunk.
A gútai hajómalom, amely 1983-ban épült, napjainkban malommúzeumként működik. A múzeum Európa leghosszabb fedett fahídján keresztül közelíthető meg. A malom közvetlen közelében egy háziállatokat bemutató állatkert várja az arra járókat.
A község területén található bicikliút a falut Vásárúton és Csallóközkürtön keresztül köti össze Dunaszerdahely városával. Nyárasd határában található ún. összefolyás (a Tőkési-ág és a Kis-Duna találkozása), amely a Kis-Duna természetvédelmi területének részét képezi, felejthetetlen élményt nyújt az idelátogatónak. Ezen terület közvetlen közelében lévő hévízforrásból táplált termálfürdő minden évben májustól szeptemberig nyitott kapukkal vár mindenkit. https://topolniky.sk/hu/turizmus/okoturizmus/
A biciklitúra következő állomása ez a csallóközi község, amelyet a forradalmi 1848-as évben még Kossuth Lajos is meglátogatott toborzó körútja során. Mivel Vásárút a Kis-Duna partján található, tökéletes helyet biztosít a kerékpártúra fáradalmai kipihenésére, ahol a természet lágy ölén eldönthetjük, merre folytatjuk utunkat. A túrán résztvevők figyelmébe ajánljuk a folyó egy kiszélesedő részét, amelyet a helyiek „Lábi-tónak” neveztek el és előszeretettel töltik itt a szabadidejüket.
Csallóközkürt azon kevés csallóközi községek közé tartozik, amelynek valószínű alapítása a honfoglalás-kori időszakra nyúlik vissza. A község határát átszeli a Kis-Duna tőkési ága (Erzsébet-patak), melynek partja gyönyörű látványt nyújt. A falu megfelelő helyet kínál egy rövid pihenőre, az étel- és italkészletek feltöltésére és felfrissülésre, hogy újult erővel folytathassák a kerékpározást.
Kisudvarnok község, ahová Nagyudvarnokon keresztül érkeznek meg a túra résztvevői, az utolsó megálló Dunaszerdahely városa előtt. A falu történelme egészen a 7. századig vezethető vissza, hiszen az ún. Kápolnadombon avar és kelta tárgyakat találtak egy régészeti ásatás során (jelenleg a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeumban megtekinthetőek). Szintén az egykori „avardombon” található a Lourdesi-barlang Bernadett szobrával, akinek a legenda szerint egy franciaországi városban (Lourdes) megjelent Szűz Mária.
A túra utolsó megállója a termálfürdőjéről és focicsapatáról híres Dunaszerdahely, mely rengeteg turisztikai látványossággal várja az ide érkezőket, mint pl. a Szent György templom, a Csallóközi Múzeum, a Vermes-villa. A történelmi látnivalókon kívül a város remek kikapcsolódási és szórakozási lehetőségekkel is kecsegtet, valamint számtalan kiváló étterem és kávézó várja a vendégeket. A Csallóköz szívében elhelyezkedő település kedvelt turisztikai célpont, ezáltal azok, akik az éjszakát is a városban szeretnék tölteni sokféle szálláshely közül választhatnak.