Na bicykli pri Dunaji

Cyklovýlet

Ťažkosť

Stredné

Vzdialenosť a perióda

64 km / 05:00


Zdielanie stránky

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

Tí, ktorí pravidelne hľadajú túry na webových stránkach, sa stretávajú s takými názvami, ktoré nie sú jednoznačné, t. j. nemožno z nich usúdiť, o čo sa jedná. V tomto prípade však názov cyklotúry prezrádza, čo môže od nej očakávať ten, kto si túto túru zvolí. Využijúc cyklotrasu popri Dunaji, Vás pozývame na 64 km dlhé bicyklovanie, počas ktorého sa obmieňajú „európske dažďové pralesy” nedotknuté človekom, a človekom udržiavaná dunajská krajina. Trasa sa začína v obci Hamuliakovo a tu sa aj končí, čiže netreba sa obávať, ako sa dostaneme naspäť k našim autám.


Obec nachádzajúca sa v tesnej blízkosti Šamorína je známa najmä tu sa nachádzajúcimi hotelmi a jej prístavom. Park Kormorán je skvelé miesto na letnú večernú prechádzku, rovnako aj prístav a breh Dunaja ponúka vynikajúcu príležitosť na prežitie poobedia pri vode, nakoľko je tu možnosť aj kúpania.
Svätý Anton, ktorý je časť Báču, v priebehu dejín rovnako ako aj v dnešnej dobe, je všeobecne známe pútnické miesto. Medzi jeho pamätihodnosti patrí františkánsky kostol vysvätený na počesť sv Antona Paduánskeho. V hrobke nachádzajúcej sa pod ním odpočíva niekoľko členov rodiny Apponyiovcov, ako aj básnik Ladislav Amade. V obci sa taktiež nachádza kaštieľ Apponyiovcov, v ktorom momentálne prevádzkuje hotel.
Cez obce Kyselica a Baka sa dostávame do obce Gabčíkovo, v ktorého susedstve sa nachádzajúce vodné dielo je známe pre väčšinu ľudí. Síce nami ponúkaná trasa nevedie cez mesto, iba na jeho okraji, oplatí sa navštíviť tu sa nachádzajúci Chateau Amade a jeho obklopujúci park. Podľa tradície, v tomto kaštieli porodila Mária Terézia Jozefa II.
Breh Dunaja, kaštiele a kostoly sa zamieňajú za takmer nedotknuteľnú prírodu. Lužné lesy nachádzajúce sa popri Dunaji sú jedinečné prírodné útvary, pretože údajne sú obdobami sterdoeurópskych tropických lesov. Šulianske a Vojkovské jazero tiež spestrujú túru, ktorá je už aj tak plná atrakcií. Ohromujúci pohľad je aj na tzv. Ostrov orliaka morského, prírodná rezervácia, kde pri troche šťastia môžete vidieť množstvo pôvodného vtáctva.
Obec nachádzajúca sa v bezprostrednej blízkosti Dunaja je známa medzi obyvateľmi Žitného ostrova miestnou kompou, ktorá premáva medzi Vojkou a Kyselicou. Z hľadiska túry je mimoriadne dôležitá, nakoľko kompou sa dostávame cez rieku, potom po podunajskej cyklotrase sa dostávame naspäť do obce Hamuliakovo, uzatvárajúc tak našu cyklotúru.