Termálna túra

Prehliadka mesta

Ťažkosť

Stredné

Vzdialenosť a perióda

99 km / 07:00


Zdielanie stránky

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

Názov ďalšej túry môže byť klamlivý, pretože obsahuje slovo termálny, napriek tomu sa jedná o cyklotúru. Odporúčame ju tým, ktorí by radi športovali, ale pritom túžia aj po oddychu na konci dňa. Nami ponúkaná trasa spája termálne kúpaliská a aquaparky Žitného ostrova v rámci jednej cyklotúry. Účastníci túry majú možnosť navštíviť jednotlivé termálne kúpaliská, avšak bicyklovaním môžu spoznať prírodu Žitného ostrova a chránia prírodu, nakoľko ich emisie budú takmer nulové. Východiskovým bodom je Komárno, a cieľovou destináciou je Dunajská Streda. Zvolená trasa je výhodná aj pre tých, ktorí sú ochotní odšliapať „iba” jeden smer, nakoľko medzi týmito mestami premáva (nepriamo) aj vlak.


Komárno, nachádzajúci sa na brehu Dunaja, kedysi dôležitý prístav sa v priebehu dejín rozdelil na dve časti, sudcovia zriadili na mieste starej obce jednu slovenskú (Komárno) a jednu maďarskú (Komárom) obec. Obec na Slovensku nazývajú aj Severné Komárno alebo Staré Komárno, ktorá je najdôležitejším kultúrnym a politickým centrom Maďarov žijúcich na Slovensku. Okrem programu obhliadky mesta, tu prevádzkujúce termálne kúpalisko poskytuje návštevníkom vynikajúce rekreačné možnosti.
Veľký Meder je oprávnene známe tu sa nachádzajúcim termálnym kúpaliskom, respektíve sa k mestu viaže aj kráľ Matej, ktorý je hlavnou postavou miestnej legendy. Ako aj na mnohých iných miestach Maďarska, aj tu sa objavil preoblečený kráľ Matej, aby vykonal spravodlivosť medzi feudálnymi pánmi a obyvateľmi mesta. Oficiálne pomenovanie kúpaliska je Thermal Corvinus, na počesť spravodlivého Mateja. Nachádza sa v mimoriadne príjemnom prostredí, v 80 hektárovom lesoparku, 13 vonkajších a vnútorných bazénov očakáva návštevníkov túžiacich po rekreácii.
Termálne kúpalisko nachádzajúce sa v extraviláne obce víta najmä miestnych návštevníkov od 80-tych rokov 20. storočia. Na kúpalisku sú k dispozícii tri bazény, respektíve autokemping tvoriaci časť kúpaliska. Nie je možné prejsť bez slova popri prírode obklopujúcej obec, pred nami sa otvára pohľad na takmer nedotknutú prírodu Malého Dunaja tu sa nachádzajúcej chránenej krajinnej oblasti.
Dunajská Streda je „futbalovým hlavným mestom” Južného Slovenska, veď nie je futbalový fanúšik, ktorý by nepoznal miestne futbalové družstvo. Ale mnohých obľúbeným miestom je termálne kúpalisko a aquapark, ktoré vďaka priaznivému zloženiu svojej termálnej vody láka množstvo turistov do tohto žitnoostrovkého mesta počas celého roku. Termálna voda vyviera z hĺbky 1.600 metrov, a jej teplota na povrchu dosahuje 57 °C. Na 18 hektárovom pozemku sa nachádza 10 vonkajších a vnútorných bazénov. A klasický rekreačný zážitok zabezpečuje jazero nachádzajúce sa v areáli kúpaliska, ktoré je vhodné na kúpanie i na vodné športy.