Kerékpárral a Tőkési-ág mentén

Kerékpártúra

Nehézség

Közepes

Távolság és időtartam

40 km / 04:00


Megosztás

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

A Tőkési-ág 306 hektáros körzetét már a csehszlovák időkben, 1983-ban védelem alá vették. A táj nyomokban ma is őrzi őseredeti jellegét. A Tőkési-ág a Kis-Duna jobb oldali ágvize. Nincs forrása, a talajból tör elő. Külön érdekessége, hogy Szlovákiában nincs még egy ilyen tiszta vizű folyóvíz. A víz több község rétjén, szántóföldjén vagy területén halad át halad át: Patonyi-rétek, Nemeshódos, Nagyabony, Dunatőkés, Felsővámos, Sikabony, Csallóközkürt, Vásárút, Nyárasd. A Tőkési ág felső részén nem meghatározott a folyása, van ahol a föld alatt folyik. Sokszor egy-egy tavacska jelöli a folyását, gazdag vízinövényekkel. Ezt a tájformát főleg Csótfa környékén lehet tapasztalni. Mélysége változó: a néhány cm-től egészen az 5 méterig terjedhet. A kiépített kerékpárutak használatával könnyen megközelíthető kétkeréken. Hol közvetlen a parton, hol valamelyest távolabb, de a Tőkési-ág cirka 18 kilométeren tekergőző vízfolyása mentén végig lehet bandukolni (a teljes ág nagyjából 25 km).


A Csallóköz szívében fekvő Dunaszerdahely a járás legjelentősebb kulturális, közigazgatási és gazdasági központja. A város nevét hallva sokunknak a méltán híres és népszerű DAC labdarúgó csapata jut eszünkbe, pedig a település rengeteg más izgalmas látnivalót is kínál. Túránk a Vásártéren indul.
Dunaszerdahelytől 3 km-re fekszik, itt található a Csallóköz legmagasabb pontja. Nevéből nem nehéz kikövetkeztetni, hogy eredetileg a király udvarnokai lakták, s ebbéli szerepükből emelkedtek a nemesség sorába. Kisudvarnok címere (kardot tartó kar) is a királyi szolgálatra utal. Kisudvarnok 2013-ban az év faluja lett Szlovákiában. A Szentháromság tiszteletére szentelt római katolikus temploma 1735-ben eredetileg kápolnának épült. A templom előtti völgyben Lourdes-i barlang található. Ugyancsak gyönyörű a faluháza, amely mellett szintén elhaladunk utunk közben.
A dunatőkési Cséfalvay-vízimalmot műszaki műemlékként tartja számon a Csallóközi Múzeum. Ez a régióban hajdan működő több száz vízimalom egyik utolsó hírnöke. Festőien szép környezetben, a Tőkési-ág partján találja meg az idelátogató. A folyó fölé nyúló fa mólóról tökéletes kilátás nyílik a malomra is. Jól eshet itt megpihenni, piknikezni, s közben hallgatni a vízcsobogást. Nagyszerű pihenőpont lehet még Dunatőkés határában a MILIA wine&event resort.
A dunatőkési vízimalom után jobbra kanyarodva jutunk el (ezen a szakaszon földes úton) következő megállónkhoz. Bár Csallóközkürt kívül esik a Tőkési-ág és a Kis-Duna által körülfont területen, közigazgatásilag hozzá tartozik a kicsi, de gyönyörűséges Kürti-sziget és Sós-sziget, ami a falu északi határa és Felsővámos közt terpeszkedik. A tájék gazdag növény- és állatvilága elvarázsolja az erre járókat. A Sós-szigetben található hídon átkelve lassacskán elérkezünk Csallóközkürtre, amely azon kevés csallóközi községek közé tartozik, amelynek alapítása a honfoglalás-kori időszakra nyúlik vissza. Temploma ősrégi, több szerző szerint már 1138-ban állott, harangja 1482-ben készült el és mai napig használják. Ha megéheztünk, a helyi Szarvas étteremben különlegesen finom ebéddel kínálhatnak bennünket.
Csallóközkürtről a kerékpárút Vásárút községbe kanyarog tovább. Vásárút az Alsó-Csallóköz egyik legnagyobb faluja. Erre vezetett a hajdani vásárút, melynek emlékét a falu neve őrzi. Az évszázadok során Vásárút jelentős kompátkelőhelyként szolgált az érsekújvári Duna-ágon, az itteni rév kötötte össze a Csallóközt a Mátyusfölddel. A falu közepén álló Páduai Szent Antal katolikus templom impozáns látványt nyújt, körülötte gyönyörű parkkal. A közelben étterem illetve cukrászda is gazdag kínálattal várja a betérő vendégeket.
Vásárút után következik Nyárasd. A látogató bárhonnan is érkezik ide, azzal szembesül, hogy a községet minden oldalról víz veszi körül. A több, mint 900 éves falu számos látnivalóval, gazdag kulturális élettel és különböző sportolási lehetőségekkel vár mindenkit. A településtől mintegy 3 km-re keletre található a Tőkési-ág, ill. a Kis-Duna összefolyása. Mindez, valamint a Csallóközre jellemző árnyas fűzfák és nyárfák lélekemelő, egészségügyi sétákra, kerékpározásra csábítják az embert. Egy kis időtöltés az útmenti kereszteknél, a szakrális szobroknál, a kápolnánál és templomban lelki feltöltődést ajándékoz a jelenlévőnek. A faluban termálfürdő is működik, amelynek minőségi termálvize enyhíti a különböző betegségek fájdalmait. Ajánlott megkóstolni a Pallos Étterem és Kávézó különlegességeit.
Nyárasdról visszafele, végig kerékpárúton haladva, visszajutunk a kiindulópontunk közvetlen szomszédságában található településre, Nagyudvarnokba. A község nevével először egy 1252-ből származó oklevélben találkozunk "Vduarnok", 1346-ban "Nogwduornuk" 1786-ban "Nagy-Udvarnok" és 1927-ben "Veľké Dvorníky" alakban. A község központjában található a XIX.század végén épült Szentháromság kápolna, 1953-ban épült egy egészen újkeletű katolikus templom, amelyet 1859-ben készült Szűz Mária oltár ékesít, valamint a 17. században épült reneszánsz kastély, amit egy magasrangú tiszt építetett. A "Kondé" kastélyt azóta lebontották. A legenda szerint valamikor a föld alatt alagút vezetett a nagyudvarnoki kastélyból egészen a dunaszerdahelyi Sárga-kastélyig.