Bicyklom po Dunaji

Cyklovýlet

Ťažkosť

Ľahké

Vzdialenosť a perióda

50 km / 04:00


Zdielanie stránky

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

Podmienky na Žitnom ostrove nám ponúkajú možnosť vychutnať si cykloturistiku po nenáročných trasách. Na nasledujúcej túre si môžete vyskúšať tri druhy dopravy a prejsť si úsek Dunaja na Žitnom ostrove.


Z Dunajskej Stredy môžete cestovať od koncom apríla až do 17. septembra každú sobotu, nedeľu a sviatky cyklobusom doGabčíkova, alebo Vojky nad Dunajom. Toto špeciálne vozidlo nahradzuje absenciu cyklotrasy. V Dunajskej Strede si môžete vychutnať kávu alebo obed v niektorom z príjemných miestnych podnikov, navštíviť Žltý kaštieľ, Galériu súčasných maďarských umelcov a prejsť sa po okolí MOL Arény.
Najmladšie mesto na Žitnom ostrove Vás privíta nádherným lesoparkom, príjemnými reštauráciami a šumiacim potokom Čiliz. Okraj mesta dominuje vodné dielo. Tu sa vystúpime a pripojíme sa na medzinárodnú cyklotrasu EuroVelo 6 smerujúcu do Bratislavy. Môžeme si vybrať medzi hladkou asfaltovou cestou na hrádzi a prechádzkou príjemnými obcami na žitnom ostrove, ako sú Baka, Trstená na Ostrove, Kyselica, Báč a Šamorín až do Hamuliakova.
V obci Báč nájdete cyklistické centrum, ale ak túžite po skutočnom pokoji, navštívte kostol sv. Antona, najznámejšie pútnické miesto na Žitnom ostrove. Františkánsky kostol zasvätený svätému Antonovi Paduánskemu bol postavený v roku 1677. Na jeho oltári stál obraz Presvätej Bohorodičky, ktorá preliala krv. Obraz namaľoval mladý bubeník Márton Liszkay z vďačnosti v roku 1705. Obraz milosti medzi 19. júnom a 23. júnom 1715 štyrikrát slzil krvavé slzy. Odvtedy je pútnickým miestom obyvateľov Žitného ostrova.
Po návrate na hrádzu sa pred nami objaví pohľad na Šamorín. Tento severný centrum Žitného ostrova je obľúbeným miestom pre turistiku a blízko brehu Dunaja nájdeme mnoho služieb. Ak máme trochu viac času, môžeme navštíviť športové centrum X-bionic, historické centrum, lesopark Pomlé a ochutnať jednu z najlepších zmrzlín na Žitnom ostrove!
Ako sa približujeme k Bratislave sa premávka na hrádzi zosilňuje. V oblasti Hamuliakova je k dispozícii príjemné miesto na oddych pre návštevníkov. Len pár krokov od hrádze nájdeme dva bufety, kde si môžeme doplniť energiu. Keď sme už tu, nevynechajme ani unikátny kostol obce! Rímskokatolícky kostol bol pravdepodobne postavený v 13. storočí. Nástenné maľby z prelomu 13.-14 storočia, respektíve na konci 14 storočia boli nájdené vo svätyni a na severnej stene lode v rokoch 1979-81, a neskôr reštaurované. Výnimočné je vyobrazenie Sv. Ladislava na severnej stene. Šikmú, ihlanovú vežu zdobia gotické veže. Veža sa kvôli záplavám mierne naklonila.
Z Hamuliakova môžeme ľahko prejsť cez Dunaj cyklokompou, aby sme pokračovali v našej ceste v Malom Žitnom ostrove. Predtým môžeme navštíviť áreál Divoká voda, alebo unikátne múzeum Danubiana. Naše putovanie pokračujeme smerom na Vojku. Opäť si môžeme vybrať medzi hrádzou alebo cestou blízko dedín.
Obec ponúka možnosť prechádzky k jednému z ramien Dunaja, kempovania a ak máme ešte energiu, môžeme si prenajať aj čln. Z tichej obce môžeme pokračovať na bicykli smerom na Gabčíkovo, alebo už tu môžeme nastúpiť na cyklobus a vrátiť sa do Gabčíkova, resp. do Dunajskej Stredy.