Vodná túra na Malom Dunaji

Vodná túra

Ťažkosť

Ťažké

Vzdialenosť a perióda

81 km / 16:00


Zdielanie stránky

social media share twitter icon email share icon facebook share icon

Malý Dunaj tvorí severnú hranicu Žitného ostrova, v priebehu dejín zásoboval tu žijúcich ľudí kvalitnou vodou a potravou. V súčasnosti je rybolov takmer na celej rieke zakázaný, nakoľko tvorí súčasť dôležitej chránenej oblasti. V dnešnej dobe ju využívajú milovníci vodných športov, nech sa jedná o člny, kajaky kanoe alebo rafty. Nami ponúkaná vodná túra je dlhšia, ako obvyklé trasy, pretože sa na tejto vodnej túre splavuje takmer celý Malý Dunaj. Tri dni, takmer 80 km a nádherná príroda.


Východiskovým bodom je obec Tomášov, kde sa oplatí pozrieť si drevené korzo postavené na Malom Dunaji. Prvý úsek je najdlhší, avšak počas túry sú unavením veslárom k dispozícii zastávky a táboriská. Prvý deň sa uzatvára v obci Jelka, kde sa nachádza výborná reštaurácia, a prenocovať je možné v stane alebo v miestnom penzióne.
Pred tým, ako sa pustíme do druhého dňa, sa oplatí nahliadnuť do vodného mlyna, ktorý je jednou z najznámejších atrakcií Žitného ostrova. Na druhý deň splavíme 28 km, preto strávime dlhé hodiny (cca. 6 hodín) člnkovaním sa, ale netreba sa obávať, na brehu rieky je mnoho možností na odpočinok. Osobitne tu treba vyzdvihnúť Vtáčí park (kto ešte nie je dostatočne unavený od veslovania, môže si zahrať aj beach volejbal) a vodný kolový mlyn v Tomášikove.
Destináciou druhého dňa je obec Jahodná, kde si môžeme pozrieť aj tretí vodný mlyn tejto túry, ale iba z člnov. Noc môžeme stráviť v tu sa nachádzajúcom penzióne, poprípade v stanoch na táborisku zriadeného na stanovanie. Tretí úsek je venovaný prírode, nakoľko popri brehu rieky nevidíme ani táboriská, ani obce. Tým pádom máme možnosť obdivovať prírodu Malého Dunaja, ktorého vrcholovým bodom je chránená oblasť Klátovského ramena Malého Dunaja tečúceho v blízkosti Topoľníkov.